Skip to content

Czy w świecie influencerów jest możliwość zejścia ze sceny niepokonanym?

Spis treści

Zjawisko influencera nie jest nowe. Termin ten pojawił się po raz pierwszy na początku XXI wieku, kiedy to odnosił się do osób, które posiadają dużą liczbę obserwujących w mediach społecznościowych i mogą wpływać na zachowania zakupowe swoich zwolenników. Od tego czasu ewoluował w coś znacznie bardziej skomplikowanego – styl życia z własnymi zasadami i oczekiwaniami.

Influencerzy mają być efektowni i zabawni, ale także relatywni i przyziemni. Oczekuje się, że będą ekspertami we wszystkim, od fitnessu i mody po rodzicielstwo i związki. Są odpowiedzialni za wszystko, od dostarczania treści, które są istotne i angażujące, po upewnienie się, że wszystkie ich posty sponsorowane są wyraźnie oznaczone jako takie. Dla influencerów kuszące może być poczucie, że muszą sprostać tak wysokim oczekiwaniom – i niektórzy robią to właśnie poprzez stawianie się w sytuacjach, w których czują się zmuszeni do podejmowania decyzji lub działań, które nie są zgodne z ich wartościami lub przekonaniami. Ale jest też inny sposób: całkowite zejście ze sceny.

Stuart Alexander Kluz-Burton, lub Stuu, jak był znany swoim fanom i zwolennikom, był jednym z najbardziej udanych YouTuberów na świecie. Z 4 milionami subskrybentów na YouTube, ponad 2 milionami obserwujących na Instagramie i 1,6 milionami fanów na TikTok, zdobył sławę i fortunę.

Ale nagle, w czerwcu 2020 roku, zamiast kolejnych zdjęć z przyjaciółmi czy opowieści o planach nowego Team X – istnej wylęgarni influencerów, którą współtworzył – na Instagramie Stuu pojawiło się zdjęcie ze szpitala.” Niestety, mój stan zdrowia znacznie się pogorszył i prawdopodobnie będę tu jeszcze długo (to nie korona jak coś). Piszę informacyjnie, bo codziennie jestem bombardowany wiadomościami, telefonami itp.” – czyta w podpisie zdjęcia. Jego fani byli zdruzgotani tą wiadomością i chcieli wiedzieć, co się stało: „Co się stało?” zapytał jeden użytkownik; inny użytkownik zapytał, czy mogą wysłać mu kwiaty; inni po prostu wyrazili swoją miłość do niego. Szerokie Informacje o grupie Team X można znaleźć na stronie kontakt team x.

Influencerzy są często przedstawiani jako osoby, którym bardziej zależy na polubieniach niż na czymkolwiek innym. W serii nie skupiono się na wyciąganiu kolejnych dramatów, ale zamiast tego chciano pokazać mechanizmy stojące za mediami społecznościowymi i skłonić wszystkich do zastanowienia się nad tym, co influencerzy i owczy pęd do stawania się nimi robią ze społeczeństwem.

2 komentarze

 1. Sylwek
  13 września 2022 @ 13:45

  Wydaje mi się, że ten świat influencerów rządzi się swoimi prawami. Ludzie tam inaczej traktują porażki i sukcesy.

  Porażka nie jest powodem do poddania się. To powód, by spróbować mocniej i stać się lepszym. Błąd nie jest powodem do wstydu, ale do nauki.

  Nie chodzi o pieniądze czy uwagę, którą otrzymujesz, chodzi o bycie wiernym sobie i robienie tego, co kochasz, bez względu na to, co mówią inni ludzie.

 2. Tadek
  13 września 2022 @ 13:47

  Uważam, że na przykład, jeśli jesteś influencerem i nie uda ci się w czymś, istnieje wiele sposobów, w jaki możesz wyjść z tej sytuacji. Możesz napisać post na blogu o tym, jak zawiodłeś ludzi i co się z tego nauczyłeś, lub możesz stworzyć wideo wyjaśniające, co się stało i jak pokonałeś tę przeszkodę. Jeśli zrobisz to dobrze, ludzie będą szanować twoją uczciwość.

Dodaj komentarz