Budowa kompleksu Sieciowego Centrum Nauki powinna rozpocząć się w 2024 roku. – Jesienią planuje się prototypownie tej przestrzeni. W Katowicach działa siedem uczelni wyższych, w tym Uniwersytet Śląski, Akademia Ekonomiczna w Katowicach i Politechnika Śląska.
Rok temu Katowice jako pierwsze miasto w historii Europy Środkowo-Wschodniej otrzymały tytuł Europejskiego Miasta Nauki. W ramach tematu w stolicy klastra miasta przez cały 2024 odbywać się będzie cykl wydarzeń i konferencji z naukowcami z całego świata. W ramach tego projektu powstanie także sieciowe centrum nauki. Inwestycja obejmie nie jeden, a co najmniej siedem obiektów, w których zwiedzający będą mogli bezpośrednio „doświadczyć nauki”.
Atutem tej przygody jest ciągła nauka terenowa i naukowcy, którzy nie wyjaśniają za bardzo konkretnego procesu, ale dzielą się tworzoną wiedzą. Przykładowo: jeśli Uniwersytet Śląski ma ośrodek badań polarnych, to spotykając się z takim naukowcem, można dowiedzieć się o ewolucji, aż drugiej strony o zmianach klimatycznych, bo topnienie lodowców badane jest przez naukowców od lat 70. XX wieku. Przynoszą najbardziej wiarygodną wiedzę – z pierwszej ręki, surową.
Każda uczelnia na pewno na tym skorzysta, ale przede wszystkim mieszkańcy miast, bo nauka nie jest dla samych, ale dla regionu, dla miasta i dla ludzi – profesorskie gwarancje. Dr Harb. Brytania. Celina M. Olszak, Rektor Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Dodał: – Od jakiegoś czasu mówi się o nauce, zwłaszcza o roli nauki w transformacji miast i regionów. Głos ten pochodzi nie tylko ze środowiska uniwersyteckiego, w tym Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, ale także od władz miasta. Może być jakaś forma symboliki, powiązania między tymi obiektami, ale będzie też realna ingerencja w tę przestrzeń – zapewniał Rektor i Pełnomocnik Okręgu Naukowego Uniwersytetu Śląskiego. Konsultacje rozpoczną się jesienią tego roku.
Centrum Nauki Kopernik zapewnia kontakt telefoniczny i mailowy poprzez stronę kontakt centrum nauki kopernik.
3 komentarze
Henryk
1 sierpnia 2022 @ 14:06
Świetnie, że jest plan budowy alternatywy dla Centrum Nauki Kopernik, na pewno skorzysta na tym wiele osób.
Mnie osobiście bardzo podoba się ten pomysł.
Justyna
1 sierpnia 2022 @ 14:08
Zapewni to wielu ludziom dostęp do możliwości edukacyjnych, których inaczej by nie mieli.
Myślę, że poprzez budowę nowego obiektu możemy pomóc ludziom, którzy nie są w stanie dojechać do CNK i którzy w przeciwnym razie nie mogliby uzyskać dostępu do edukacji.
Tomasz
1 sierpnia 2022 @ 14:09
Jestem podekscytowany tym projektem, ponieważ zapewni on więcej opcji rekreacji i edukacji w Krakowie. Na przykład, będą mogli cieszyć się dostępem do ścieżek przyrodniczych lub odwiedzić jedno z muzeów znajdujących się w parku.